AUDI Audi Q7 60 TFSI e-quattro 8AT AWD (456 HP)
2020–
335
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5070mm |
| Width | 2212mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2995mm |
| Kerb Weight | 2460kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60 R 18 108 Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |