AUDI Audi R8 V10 Spyder 5.2L FSI quattro S tronic 7AT AWD (570 HP)
2018–
562
bhp
Power
3.5
s
0–100 km/h
200
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 562bhp |
| Power | 419.2kW |
| Torque | 560Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.5s |
| Top Speed | 322km/h |
| Top Speed | 200mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
| Urban | 19.6L/100km |
| Extra-Urban | 9.2L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 2037mm |
| Height | 1242mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1750kg |
| Boot Capacity | 113L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R19 93 Y Xl // 295/35 R19 102 Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |