AUDI Audi R8 V10 Performance 5.2L FSI V10 quattro S tronic 7AT AWD (620 HP)
2018–
612
bhp
Power
3.1
s
0–100 km/h
206
mph
Top Speed
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5204cc |
| Cylinders | 10 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 612bhp |
| Power | 456kW |
| Torque | 580Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.1s |
| Top Speed | 332km/h |
| Top Speed | 206mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 2037mm |
| Height | 1237mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1595kg |
| Boot Capacity | 113L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 R19 93 Y Xl // 295/35 R19 102 Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |