AUDI Audi RS Q3 2.5L TFSI quattro 7AT AWD (367 HP)
2016–
362
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2480cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 269.9kW |
| Torque | 465Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4409mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1580mm |
| Wheelbase | 5603mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 357L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/50 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |