AUDI Audi S5 Avant 3.0L V6 TFSI quattro 7AT AWD (367 HP)
2025–
362
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2994cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 269.9kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2898mm |
| Boot Capacity | 447L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |