AUDI Audu S5 Sedan 3.0L V6 TFSI quattro 8AT AWD (354 HP)
2017–
349
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 349bhp |
| Power | 260.4kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4674mm |
| Width | 1847mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2764mm |
| Kerb Weight | 1690kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |