AUDI Cabriolet 1.8L 4AT FWD (125 HP)
1991–2000
123
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 91.9kW |
| Torque | 173Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |