AUDI Cabriolet 2.0L 5MT FWD (115 HP)
1991–2000
113
bhp
Power
12.9
s
0–100 km/h
24.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.9s |
| Top Speed | 187km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.2mpg |
| Combined | 9.7L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Kerb Weight | 1315kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |