AUDI Cabriolet 2.3L 5MT FWD (133 HP)
1991–2000
131
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2309cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 131bhp |
| Power | 98kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 12.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |