AUDI Cabriolet 2.6L V6 5MT FWD (150 HP)
1991–2000
148
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2598cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Urban | 14.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Kerb Weight | 1415kg |
| Boot Capacity | 229L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |