AUDI Coupe (B4) 2.0L 5MT FWD (116 HP)
1991–1996
114
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4366mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2558mm |
| Kerb Weight | 1170kg |
| Boot Capacity | 297L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15V |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |