AUDI Coupe (B4) 2.3L quattro 5MT AWD (133 HP)
1991–1996
131
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2309cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 131bhp |
| Power | 97.8kW |
| Torque | 186Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4366mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2558mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 297L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |