AUDI Coupe (B4) 2.8L 4AT FWD (174 HP)
1991–1996
172
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2771cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4366mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2558mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 297L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |