AUDI Coupe (B4) 2.8L 5MT FWD (174 HP)
1991–1996
172
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2771cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4366mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2558mm |
| Kerb Weight | 1272kg |
| Boot Capacity | 297L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |