AUDI Coupe S2 quattro 2.2L 6MT AWD (230 HP)
1990–1996
227
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
154
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2226cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 227bhp |
| Power | 169kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 248km/h |
| Top Speed | 154mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4402mm |
| Width | 1717mm |
| Height | 1374mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Kerb Weight | 1463kg |
| Boot Capacity | 232L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Zr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |