AUDI Coupe 1.8L GT 3AT FWD (90 HP)
1981–1988
89
bhp
Power
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4496mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2535mm |
| Kerb Weight | 989kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |