AUDI Coupe 1.8L GT 5MT FWD (90 HP)
1981–1988
89
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1781cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 172km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4496mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2535mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |