AUDI Coupe 2.0L 5MT FWD (115 HP)
1981–1988
114
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1994cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 165Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 186km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4496mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2535mm |
| Kerb Weight | 1050kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |