AUDI Coupe 2.1L 3AT FWD (130 HP)
1981–1988
129
bhp
Power
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2144cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 171Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4496mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2535mm |
| Kerb Weight | 1145kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |