AUDI Coupe 2.1L 5MT FWD (130 HP)
1981–1988
129
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
24.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2144cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 171Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 196km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.6mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4496mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2535mm |
| Kerb Weight | 1137kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60 Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |