AUDI e-tron GT quattro 93 KWh (476 HP)
2021–
4.1
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 2 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
Dimensions & Weight
| Length | 4989mm |
| Width | 1963mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2898mm |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |