AUDI e-tron Sportback S 370 KW (503 HP)
2019–
4.6
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4902mm |
| Width | 1935mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2929mm |
| Boot Capacity | 614L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R 19 111 H Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |