AUDI e-tron 50 quattro 230 Kw AWD (313 HP)
2019–
308
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 308bhp |
| Power | 230kW |
| Torque | 540Nm |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4902mm |
| Width | 1935mm |
| Height | 1628mm |
| Wheelbase | 2929mm |
| Kerb Weight | 2490kg |
| Boot Capacity | 660L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R 19 111 H Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |