AUDI Q2 1.0L TFSI 6MT (116 HP)
2016–2020
114
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4191mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1225kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |