AUDI Q2 1.4L TFSI quattro 6MT (150 HP)
2016–2020
148
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4191mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |