AUDI Q2 1.5L TFSI 6MT (150 HP)
2020–
148
bhp
Power
43.6
mpg
Economy
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4209mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1539mm |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |