AUDI Q5 Sportback 40 TDI MHEV quattro S tronic 7AT AWD (204 HP)
2020–
201
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1892mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1825kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |