AUDI Q5 Sportback 40 TFSI MHEV quattro S tronic 7AT AWD (204 HP)
2020–
201
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1892mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |