AUDI Q5 Sportback 50 TDI V6 MHEV quattro 8AT AWD (286 HP)
2020–
282
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 282bhp |
| Power | 210.4kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1892mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1955kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |