AUDI Q5 2.0L TDI Quattro 6MT AWD (170 HP)
2008–2012
168
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 204km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Kerb Weight | 1805kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |