AUDI Q5 2.0L TDI quattro 6MT AWD (177 HP)
2012–2016
175
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.2kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1628mm |
| Wheelbase | 2812mm |
| Kerb Weight | 1755kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |