AUDI Q5 2.0L TDI quattro 6MT AWD (190 HP)
2012–2016
187
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 187bhp |
| Power | 139.7kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1628mm |
| Wheelbase | 2812mm |
| Kerb Weight | 1815kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |