AUDI Q5 2.0L TFSI Hybrid AWD (245 HP)
2008–2012
208
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Kerb Weight | 1985kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |