AUDI Q5 2.0L TFSI Quattro 7AT AWD (211 HP)
2008–2012
208
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
27.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 222km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.6mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Kerb Weight | 1815kg |
| Boot Capacity | 824L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |