AUDI Q5 2.0L TFSI quattro 7AT AWD (252 HP)
2016–2020
249
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
147
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 249bhp |
| Power | 185.4kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 237km/h |
| Top Speed | 147mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4663mm |
| Width | 1892mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1795kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 104W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |