AUDI Q5 3.0L TDI quattro 6MT AWD (224 HP)
2012–2016
221
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 221bhp |
| Power | 164.7kW |
| Torque | 580Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1628mm |
| Wheelbase | 2812mm |
| Kerb Weight | 1860kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |