AUDI Q5 3.0L TDI Quattro 7AT AWD (240 HP)
2008–2012
236
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
31.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 236bhp |
| Power | 176kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.3mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Kerb Weight | 1940kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |