AUDI Q5 3.0L TDI quattro 7AT AWD (258 HP)
2012–2016
255
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 189.8kW |
| Torque | 580Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1628mm |
| Wheelbase | 2812mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |