AUDI Q5 3.0L TFSI quattro 8AT AWD (272 HP)
2012–2016
268
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200.1kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4628mm |
| Width | 1897mm |
| Height | 1628mm |
| Wheelbase | 2812mm |
| Kerb Weight | 1840kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |