AUDI Q5L 2.0L TFSI 7AT FWD (190 HP)
2018–2020
8.6
s
0–100 km/h
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1892mm |
| Height | 1659mm |
| Wheelbase | 2906mm |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R 17 104W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |