AUDI Q7 3.0L TDI 6AT AWD (232 HP)
2006–2009
229
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 229bhp |
| Power | 171kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 12.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5085mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1737mm |
| Wheelbase | 3002mm |
| Kerb Weight | 2295kg |
| Boot Capacity | 776L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |