AUDI Q7 3.0L TDI quattro 8AT (218 HP)
2015–2019
215
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 215bhp |
| Power | 160.3kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5052mm |
| Width | 1969mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2995mm |
| Kerb Weight | 2070kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |