AUDI Q7 3.0L TDI quattro 8AT (272 HP)
2015–2019
268
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 268bhp |
| Power | 200.1kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5052mm |
| Width | 1969mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2995mm |
| Kerb Weight | 2070kg |
| Boot Capacity | 294L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |