AUDI Q7 3.0L TFSI 8AT AWD (333 HP)
2009–2015
329
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
151
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 329bhp |
| Power | 245kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 243km/h |
| Top Speed | 151mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5085mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 3002mm |
| Kerb Weight | 2315kg |
| Boot Capacity | 775L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |