AUDI Q7 3.0L V6 TDI 8AT AWD (245 HP)
2009–2015
245
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
32
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 245bhp |
| Power | 183kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5085mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 3002mm |
| Kerb Weight | 2385kg |
| Boot Capacity | 775L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |