AUDI Q7 3.6L FSI 6AT AWD (280 HP)
2006–2009
276
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
14
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3597cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14mpg |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5085mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1737mm |
| Wheelbase | 3002mm |
| Kerb Weight | 2195kg |
| Boot Capacity | 776L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |