AUDI Q7 4.2L TDI 6AT AWD (326 HP)
2006–2009
322
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4134cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 322bhp |
| Power | 240kW |
| Torque | 761Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 236km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 14.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5085mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1737mm |
| Wheelbase | 3002mm |
| Kerb Weight | 2420kg |
| Boot Capacity | 776L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |