AUDI Q7 4.2L V8 FSI 6AT AWD (350 HP)
2006–2009
345
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
13
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4163cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 345bhp |
| Power | 257kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13mpg |
| Urban | 18.1L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5085mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1737mm |
| Wheelbase | 3002mm |
| Kerb Weight | 2240kg |
| Boot Capacity | 776L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |