AUDI Q7 6.0L V12 TDI 6AT AWD (500 HP)
2009–2015
493
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
20.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5934cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 493bhp |
| Power | 368kW |
| Torque | 1000Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.8mpg |
| Combined | 11.3L/100km |
| Urban | 14.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5085mm |
| Width | 1984mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 3002mm |
| Kerb Weight | 2605kg |
| Boot Capacity | 775L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 295/40 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |