AUDI Q8 Sportback e-tron 55 114 kWh quattro (408 Hp)
2023–
5.6
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 1 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
Dimensions & Weight
| Length | 4915mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1618mm |
| Wheelbase | 2929mm |
| Kerb Weight | 2510kg |
| Boot Capacity | 527L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |